مرخصی زایمان در کانادا و اروپا چگونه است؟

مرخصی زایمان در کانادا و اروپا چگونه است؟

قوانین مربوط به کار در کانادا

قوانین استخدامی در 4 بخش، موازین کاری را در تمام موقعیت‌های شغلی و برای همه افراد چه مرد و چه زن مشخص می‌کند. ساعات کاری، حقوق و مزایا، مرخصی و تعطیلات رسمی و سالیانه 4 بخش اصلی است که موازین و مقررات آن توسط سازمان کار در هر کشوری تعیین می‌شود. محیط امن کاری در کنار رعایت استاندارهای حقوق بشر، توانسته سبب افزایش مهاجرت کاری از سراسر جهان و ظهور پدیده چند فرهنگی در اروپا و کانادا شود. این پدیده چند فرهنگی نه‌تنها خللی در نظم و هماهنگی این کشورها به وجود نیاورده بلکه توانسته به نحو مؤثری مسیر شکوفایی و پیشرفت اقتصاد و صنعت آن‌ها را هموار سازد.

قوانین مرخصی در کانادا

قوانین مرخصی در کانادا بسیار محکم است؛ به‌نحوی‌که هیچ کارفرمایی در کانادا اجازه اخراج، تعلیق و تنزل رتبه افراد را در موقعیت شغلی خاص خود ندارد. موازین و حدود مرخصی در این کشور کاملاً مشخص است؛ البته ممکن است در مواردی تغییراتی در این مرخصی‌ها داده شود. از سال 2000 تاکنون کانادا شاهد وضع قوانین بسیاری در حمایت از حقوق زنان در محیط‌های کاری بوده است که این حقوق، افزایش طول مرخصی پس از زایمان و پرداخت حقوق کامل به آن‌ها را منجر شده است. انواع مرخصی‌ها در کانادا به شرح زیر است.

مرخصی دوران بارداری

مرخصی دوران بارداری در کانادا به زنانی که ادامه کار برای سلامتی آن‌ها و فرزندانشان خطرآفرین است، تعلق می‌گیرد. البته ارائه گواهی پزشکی منوط بر وجود این خطرات برای زنان و فرزندانشان الزامی است. این زنان باردار می‌توانند از کارفرمای خود درخواست کنند تا به‌طور موقت کار آن‌ها را تغییر یا برای مدتی مرخصی دریافت نمایند.

مرخصی زایمان

تمامی کارمندان زن مجاز در کانادا، بر مبنای قانون می‌توانند 17 هفته قبل از زایمان خود مرخصی دریافت کنند؛ درصورتی‌که در این بازه زمانی زایمان انجام نشد، این مرخصی قابل تمدید خواهد بود. بااین‌حال می‌توان گفت مرخص زایمان در کانادا بر مبنای قانون 27.3 هفته در نظر گرفته می‌شود.

مرخصی پدر و مادر

مرخصی والدین، به مدت 63 هفته به پدر و مادران پس از تولد فرزندشان اختصاص پیدا می‌کند؛ شایان‌ذکر است که این افراد می‌توانند تا 78 هفته پس از تولد فرزندشان از این مرخصی با حقوق کامل استفاده کنند.

مرخصی مربوط به بستری نوزاد در بیمارستان

در مواردی که کودک پس از تولد در بیمارستان بستری می‌شود، مرخصی به پدر و مادر تعلق خواهد گرفت؛ حتی اگر مرخصی زایمان و مرخصی والدین در این بازه زمانی به اتمام برسد، این مرخصی‌ها تا ترخیص نوزاد از بیمارستان و بهبود وی قابلیت تمدید دارد.

مرخصی استعلاجی

مرخصی استعلاجی به این معنا است که کارگذار به دلیل مصارف پزشکی یا درمانی مجبور به ترک کوتاه‌مدت کار خود می‌شود؛ این مرخصی با مرخصی استحقاقی متفاوت است. کارگذارانی که سه ماه متوالی برای کارفرمای خود کار کرده باشند، حق‌دارند تا با ارائه گواهی پزشکی، به مدت 17 هفته در مرخصی استعلاجی به سر ببرند و حقوق کامل خود را دریافت کنند.

مرخصی به علت صدمات کاری

افرادی که در حین کار دچار آسیب می‌شوند، می‌توانند تا زمانی که سلامتی کامل خود را به دست آورند، مرخصی با حقوق دریافت کنند. بر اساس مقررات در هر منطقه یا استان، کارفرمایان بایستی به میزان آسیب‌های واردشده، مبلغی را به کارگذار پرداخت کنند.

مرخصی مربوط به فوت اقوام

این مرخصی تا سه روز پس از فوت اقوام به افراد تعلق می‌گیرد. تمامی کارمندان مجاز که به مدت سه ماه متوالی برای کارفرما کار کرده باشند، می‌توانند تا سه روز مرخصی با حقوق دریافت کنند.

مرخصی زایمان در اروپا

یکی از مهم‌ترین مسائلی که ممکن است، آینده کاری افراد، خصوصاً زنان را تهدید کند، قوانین مربوط به مرخصی زایمان است. بسیاری از زنان پس از دوران بارداری و زایمان به دلیل نبودن قوانین محکم حمایت‌کننده، مجبور به ترک موقعیت شغلی خود می‌شوند؛ لذا در صورتی اختصاص داده نشدن مرخصی به زنان باردار، در برخی از کشورها، می‌توان گفت این افراد از امنیت شغلی برخوردار نیستند.
طول دوران مرخصی و زایمان در کشورهای مختلف متفاوت است؛ مخصوصاً در کشورهای اروپایی و کانادا که با کاهش یا پیری جمعیت مواجه هستند، طرح‌های متنوعی برای حمایت از زنان باردار در محیط‌های کاری وجود داشته و دولت‌ها برای تشویق فرزند آوری مرخصی طولانی با حقوق به مادران در دوران بارداری و زایمان اختصاص داده‌اند. حقوق مربوط به این مرخصی‌ها نه‌تنها برای مادران بلکه برای پدران نیز پس از زایمان تعبیه شده است. در میان کشورهای اروپایی اتریش، آلمان و سوئد به ترتیب با اختصاص مرخصی زایمان 51.2، 42.6، 38.1 هفته با حقوق کامل در جهان پیشرو در این حوزه می‌باشند؛ احترام به حقوق زنان در محیط‌های کاری در این کشورها به‌خوبی قابل‌مشاهده است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با مشاوران ما در ایندید، بهترین نمایندگی کاریابی خارجی در اروپا و کانادا تماس حاصل فرمایید.

مرخصی زایمان در کانادا و اروپا چگونه است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، در کشورهای اروپایی و کانادا قوانین محکمی در خصوص حمایت از کارمندان زن وضع‌شده است؛ به‌نحوی‌که امنیت شغلی آن‌ها در دوران بارداری، زایمان و پس از تولد فرزند، به‌خوبی تضمین می‌شود. می‌توان گفت هیچ کارمند زنی در اروپا و کانادا نگران آینده شغلی خود در این دوران حساس نخواهد بود. در میان کشورهای اروپایی، استونی بیش‌ترین مرخصی با حقوق را برای زنان در نظر گرفته است؛ به‌طوری‌که 85.1 هفته برای مرخصی زنان پس از زایمان اختصاص داده است. پس از استونی کشور مجارستان با اختصاص مرخصی زایمان 77.1 هفته در جایگاه دوم قرار دارد. مرخصی زایمان در برخی کشورهای اروپایی و کانادا به شرح زیر است.
اتریش: 51.2 هفته
آلمان: 42.6 هفته
سوئد: 38.1 هفته
ایتالیا: 25.2 هفته
بریتانیا: 12.2 هفته
کانادا: 27.3 هفته