دسته‌بندی ناک (NOC) چیست؟

دسته‌بندی ناک (NOC) چیست؟

لازمه مهاجرت کاری به کانادا

کانادا موفق‌ترین کشور جهان در جذب مهاجران خارجی و ایجاد بازار کار پررونق و گسترده برای آن‌ها، در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. بااین‌حال سؤالات فراوانی ذهن جوانان جویای کار در کانادا را به خود مشغول می‌کند؛ اولین و مهم‌ترین سؤال در این مسیر سرنوشت‌ساز شاید این باشد که برای مهاجرت باید از کجا شروع کنند. مهاجرانی که به قصد کار کشور خود را به مقصد کانادا ترک می‌کنند، در ابتدا باید مشاغل موردنیاز این کشور را ارزیابی کنند تا ببینند در فرآیند اخذ جاب آفر از کارفرمای کانادایی با توجه به تخصص خود موفق خواهند شد یا خیر.
دولت فدرال کانادا هرساله بازار اشتغال خود را در شهرهای مختلف و هم‌چنین در تمامی حوزه‌ها بررسی کرده و بر مبنای اطلاعات به‌دست‌آمده فهرستی از مشاغل موردنیاز را منتشر می‌کند. ازآنجایی‌که در حال حاضر معتبرترین روش که مهاجرت کاری شما را به کانادا تضمین می‌کند، جاب آفر است، باید دید آیا تخصص شما در فهرست مشاغل موردنیاز کانادا جایی دارد یا خیر. حق استخدام نیروی کار خارجی توسط کارفرمای کانادایی نیز بر همین مبنا می‌باشد؛ درواقع شغلی که در لیست مشاغل موردنیاز کانادا نباشد، برای جاب آفر مجاز نخواهد بود؛ بنابراین لازمه مهاجرت کاری به کانادا بررسی فهرست مشاغل موردنیاز کانادا یا به عبارتی دسته‌بندی ناک (NOC) می‌باشد. ایران ایندید، تنها نمایندگی کاریابی خارجی در کانادا، افتخار دارد تا با یاری وکلای بین‌المللی و قانونی، معتبرترین جاب آفر را با توجه به تخصص شما، پیشنهاد نماید.

نرخ بیکاری در کانادا

یکی از موارد مهم در انتخاب کانادا برای کار، نرخ پایین بیکاری در آن است. نرخ بیکاری در کانادا در سال جاری 7.47 درصد است؛ بااین‌حال می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا سال 2021 و با رشد هرچه بیشتر اقتصاد این کشور، نرخ بیکاری به میزان 7.21 درصد کاهش یابد. این میزان در ایالات مختلف کانادا متفاوت است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر ایالت یوکان کمترین نرخ بیکاری را در کانادا با میزان 3.6 درصد دارد؛ پس‌ازآن ایالت‌های بریتیش کلمبیا، کبک، مونیتوبا، ساسکاچوان و انتاریو در رده‌بندی‌های دیگر قرار می‌گیرند.
بر مبنای موقعیت اقتصادی و نرخ پایین بیکاری در ایالات کانادا، این کشور جایگاه بسیار خوبی برای مهاجرت کاری نسبت به سایر کشورها دارد؛ می‌توان گفت انتخاب کشور کانادا با در نظر گرفتن معیارهای ذکرشده و هموار بودن مسیر مهاجرت کاری با دریافت جاب آفر، انتخاب کاملاً درستی خواهد بود. کافی است مشاغل موردنیاز در هر ایالت را بشناسید و با توجه به مهارت خود بهترین راه را انتخاب کنید.

دسته‌بندی ناک (NOC) چیست؟

در کانادا برای ارائه جاب آفر و یا ورود به سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری، دسته‌بندی NOC سرلوحه قرار می‌گیرد. سیستم رده‌بندی ملی مشاغل موردنیاز در کانادا یا National Occupational Classification که به‌اختصار NOC نامیده می‌شود، با هدف ایجاد نظم و هماهنگی در میان برنامه‌های مهاجرت کاری، هرساله از سوی دولت تدوین می‌گردد. سیستم NOC در کانادا یک پایگاه اطلاعاتی می‌باشد که برای هر فردی که قصد کار در کانادا دارد شکل‌گرفته است. شرح وظایف و مهارت‌های تخصصی لازم از دیگر اطلاعاتی است که توسط این سیستم ارائه می‌گردد.

طبقه‌بندی مشاغل در سیستم NOC

این سیستم مشاغل موردنیاز در کانادا که تحت پوشش برنامه مهاجرت کاری قرار می‌گیرند را به 4 گروه مختلف تقسیم‌بندی می‌کند؛ درواقع در سیستم NOC مشاغل مختلف بر اساس سطح مهارت و تخصص به رده‌های صفر، A، B، C تقسیم می‌گردد که به شرح زیر است. در کانادا، افرادی می‌توانند جاب آفر دریافت کنند که علاوه بر قرار داشتن شغل پیشنهادیشان در فهرست ناک، حداقل سه سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند.

مشاغل دارای سطح مهارت صفر

این‌گونه مشاغل نیازمند مهارت بالا خصوصاً در حوزه مدیریتی هستند؛ لذا مشاغل مدیریتی در سیستم ناک در رده صفر قرار می‌گیرند. مدیریت مالی، صنعتی، بازرگانی و ... همگی در این حوزه قرار می‌گیرند.

مشاغل دارای سطح مهارت A

این مشاغل دارای مهارت بسیار بالا به‌علاوه مدرک تحصیلی آکادمیک می‌باشند؛ این مشاغل تخصصی شامل وکالت، پزشکی، پرستاری، مهندسی و ... است.

مشاغل دارای سطح مهارت B

مشاغلی که در این رده از سیستم ناک قرار می‌گیرند، مشاغلی هستند که نیازمند مهارت و تخصص فنی بسیار هستند. صاحبان این مشاغل باید دارای مدرک فنی و حرفه‌ای از مراکز معتبر باشند. مشاغلی مانند لوله‌کش، آرایشگر، برق‌کار، تعمیرکار ماشین و ... در رده B سیستم ناک قرار می‌گیرند.

مشاغل دارای سطح مهارت C

این دسته از مشاغل میان رده نامیده می‌شوند؛ به این معنا که نیازمند تخصص در سطح متوسط می‌باشد. قصاب، راننده لیفتراک و ... مشاغل میان رده‌ای هستند که برای دریافت جاب آفر باید سابقه کاری مرتبط و خوبی داشته باشند.

کد NOC چیست؟

زمانی که یک شغل در سیستم ناک قرار می‌گیرد، یک کد چهاررقمی به آن اختصاص می‌یابد که سطح مهارت و سابقه شغلی و ... را مشخص می‌کند؛ درواقع می‌توان گفت رقم اول، نوع شغل، تحصیلات و مهارت‌های مرتبط و رقم دوم سطح توانایی و مهارت و تجارب شغلی را مشخص می‌کند. بر مبنای این دو رقم می‌توان گفت رقم سوم شامل دسته‌های اصلی و رقم چهارم شامل دسته‌های فرعی می‌باشند. به‌طورکلی می‌توان گفت کد ناک، یک شغل را از همه نظر تعریف می‌کند.
برای این‌که بفهمید شغل شما در سیستم ناک قرار داشته و شرایط لازم برای دریافت جاب آفر را دارد، ابتدا باید کد چهاررقمی آن را در وب‌سایت NOC یا سیستم رده‌بندی مشاغل در کانادا وارد کرده و نتایج را بررسی کنید. این نتایج باید کاملاً با شرایط فردی، مهارت، تحصیلات و سابقه شغلی شما مطابقت داشته باشد. در ایران ایندید، متخصصان ما با جستجوی شغل مناسب در کانادا، بهترین و معتبرترین جاب آفر را پیش روی شما قرار خواهند داد.