در چه صورت اجازه کار تمام وقت نداریم و باید نیمه وقت کار کنیم؟

در چه صورت اجازه کار تمام وقت نداریم و باید نیمه وقت کار کنیم؟

کار تمام‌ وقت در کانادا

طبق قوانین فدرال کانادا، کار تمام‌ وقت یا Full Time Work کاری است که تعداد ساعات کاری آن دست‌کم 37.5 ساعت در هفته باشد. درواقع ساعات کاری مشاغل تمام‌ وقت بین 37.5 تا 40 در هفته در نظر گرفته می‌شود؛ ساعاتی بیشتر از این جزو اضافه‌کاری محسوب شده و دستمزد آن جداگانه در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که اگر افراد تعداد ساعاتی بیشتر از این کار کرده باشند، مطابق با قانون بازهم کار تمام‌ وقت نامیده می‌شود و امتیاز ویژه‌های از این بابت به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. از سوی دیگر مشاغلی که ساعات کاری آن‌ها کمتر از 37.5 در هفته باشد پاره‌ وقت گفته می‌شود؛ ازجمله این مشاغل می‌توان به کار دانشجویی اشاره کرد.

این تعریف مختص افرادی است قصد مهاجرت کاری به کانادا را داشته باشند؛ زیرا همان‌طور که در شرایط ویزای کار این کشور آمده است، شغلی که از سوی کارفرمای کانادایی به متقاضیان پیشنهاد می‌شود یعنی جاب آفر، بایستی تمام‌ وقت باشد. درواقع شغلی که از سوی کارفرما پیشنهاد می‌شود؛ علاوه بر اینکه باید در فهرست مشاغل موردنیاز کانادا قرار داشته باشد باید دائمی و تمام‌ وقت هم باشد؛ به‌این‌ترتیب مشکلی در روند اخذ ویزای کاری به وجود نخواهد آمد. ایندید، بهترین نمایندگی کاریابی خارجی در کانادا شما را دریافتن مناسب‌ترین موقعیت شغلی یاری خواهد کرد.

کار نیمه وقت در کانادا

بازار کار کانادا همواره کانون توجه مهاجران جویای شغل از سراسر جهان بوده است. اگرچه در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا نرخ بیکاری در ایالات مختلف این کشور رو به افزایش بوده است؛ اما نیاز بازار کار کانادا به نیروی متخصص و حرفه‌ای در هر شرایط قابل‌مشاهده بوده است.
همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، مشاغل پاره‌ وقت ساعات کاری کمتری دارند؛ به عبارتی مشاغلی که ساعات کاری کمتر از 37.5 داشته باشند پاره‌ وقت یا Part-time work نامیده می‌شود. افرادی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، بر اساس قانون کشوری، مجاز به کار دانشجویی هستند. کار دانشجویی به مشاغل نیمه وقتی گفته می‌شود که برای تأمین هزینه‌های جانبی زندگی انجام می‌شود؛ البته مادامی که در تحصیل افراد خللی ایجاد نکند. درنتیجه می‌توان گفت، دانشجویان در حال تحصیل در کانادا مجاز به کار تمام‌ وقت نخواهند بود. البته می‌توان گفت برخی مهاجران کاری نیز در شرایط خاصی، مجاز به کار تمام‌ وقت نخواهند بود و به ناچار مجبور به اشتغال در کارهای پاره‌ وقت هستند.

در چه صورت اجازه کار تمام‌ وقت نداریم و باید نیمه وقت کار کنیم؟

یکی از شروط اصلی در جاب آفر برای دریافت ویزای کاری کانادا، پیشنهاد شغلی است که تمام‌ وقت باشد؛ به‌این‌ترتیب ویزای کاری یک‌ساله یا سه‌ساله بر مبنای کار تمام‌وقت و بسته به مدت‌زمان قرارداد کاری با کارفرما صادر خواهد شد. سؤالی که ممکن است برای برخی به وجود بیاید این است که در چه صورت اجازه کار تمام‌ وقت در کانادا نداریم. در پاسخ باید گفت این استثنا برای آقایان وجود ندارد، یعنی شغل پیشنهادی آن‌ها در هر شرایطی تمام‌ وقت است؛ اما برای بانوان باردار و یا صاحب فرزند زیر 8 سال قضیه متفاوت است. این افراد اگرچه از قبل جاب آفر دریافت کرده‌اند، ولی اجازه کار تمام‌ وقت در کانادا را نخواهند داشت و باید به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند؛ مگر با هماهنگی کارفرما؛ یعنی اگر کارفرما صلاح بداند، این افراد می‌توانند امکان کار تمام در موقعیت شغلی مدنظر داشته باشند.

از سوی دیگر متقاضیانی که موفق به دریافت جاب آفر و به دنبال آن ویزای کاری کانادا شده باشند، می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با دریافت ویزای همراه به کانادا ببرند؛ همسر و فرزندان در زمان اقامت در کانادا بر مبنای قانون، مجاز به کار و تحصیل هستند؛ اما نکته‌ای که در این مسئله وجود دارد این است که همسر متقاضی در سال اول، اجازه کار تمام‌وقت نخواهد داشت؛ این افراد تنها می‌توانند در مشاغل نیمه وقت و یا امور خیریه و انسان دوستانه مشغول به کار شوند. پس از گذشت یک سال همسر می‌تواند مانند متقاضی اصلی با دریافت جاب آفر به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار شود. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه به این سؤال پاسخ دهیم؛ تنها بانوان باردار یا صاحب فرزند زیر 8 سال، همسر متقاضی در سال نخست و دانشجویان در حال تحصیل اجازه کار تمام‌وقت در کانادا را نخواهند داشت و باید نیمه وقت مشغول به کار شوند.

مشاغل پاره‌ وقت پردرآمد

مدیریت هزینه‌های زندگی در یک کشور خارجی خصوصاً در سال‌های اولیه ممکن است برای برخی دشوار باشد. اگرچه در کانادا بیش‌ترین تناسب میان دستمزدها و هزینه‌ها وجود دارد، اما زندگی در شهرهای گران‌قیمتی مانند ونکوور و تورنتو، بسیاری را به فکر شغل دوم پاره‌وقت در کنار شغل اصلی می‌اندازد؛ لذا باید دید کدام مشاغل پاره‌ وقت در این کشور سوددهی بالاتری خواهد داشت. در ادامه به معرفی برخی مشاغل پاره‌ وقت و درعین‌حال پردرآمد خواهیم پرداخت.
طراح سایت با دستمزد 20 الی 150 دلار در ساعت
مترجم با دستمزد 10 الی 25 دلار در ساعت
نویسنده یا ویراستار با دستمزد 40 الی 60 دلار
معلم خصوصی با حقوق 25 دلار در ساعت
مربی ورزشی با دستمزد ساعتی 75 دلار
معلم موسیقی با حقوق میانگین 50 دلار در ساعت
کارشناس شبکه‌های اجتماعی با درآمد ماهیانه 1500 دلار